Jerzy Kotlęga blog - Zachodniopomorskie

Aktualności i komentarze dotyczące działalności Sejmku Zachodniopomorskiego i regionalnej polityki. Radny Sejmiku Jerzy Kotlęga.

Wpis

środa, 25 lipca 2018

ZMIANY W OKRĘGACH SEJMIKOWYCH

Podział na okręgi wyborcze, ich numery, granice oraz liczbę radnych wybieranych w okręgu wyborczym ustala na wniosek marszałka, sejmik województwa według jednolitej normy przedstawicielstwa obliczonej przez podzielenie liczby mieszkańców województwa przez liczbę radnych wybieranych do danej rady.

W skład sejmiku województwa wchodzą radni wybrani w wyborach bezpośrednich w liczbie trzydziestu w województwach liczących do 2.000.000 mieszkańców. Województwo Zachodniopomorskie liczy według rejestru wyborców 1.608.506 mieszkańców, co oznacza, że w tegorocznych wyborach wyłonimy 30 radnych. Sejmik z kolei wybierze marszałka oraz pięcioosobowy zarząd. Zmiany granic okręgów wyborczych mogą być dokonywane najpóźniej na 3 miesiące przed upływem kadencji.

Według uaktualnionych norm przedstawicielskich (dot. to liczby mieszkańców poszczególnych okręgów wyborczych w ich dzisiejszych granicach) dawałoby efekt w postaci formalnie 31 mandatu, co przy wskazanej liczbie mieszkańców nie może mieć miejsca. Ten 31 (trzydziesty pierwszy) mandat wynikający ze wskazywanego przeliczenia pojawił się w IV okręgu wyborczym. Wobec tego, podobnie jak 8 lat temu, zaszła potrzeba takiego ukształtowania granic poszczególnych okręgów wyborczych, żeby przy określonej liczbie mieszkańców w każdym z okręgów suma mandatów do sejmiku województwa nie była wyższa niż 30.

Marszałek Województwa przesłał sejmikowi 2 warianty zmian w okręgach wyborczych. Oba projekty trafiły pod obrady Komisji Budżetu i Spraw Samorządowych która zaopiniowała pozytywnie wariant zmian polegający na przeniesieniu powiatu białogardzkiego z okręgu III do okręgu IV. Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego 26.06.2018 roku zgodził się z opinią komisji budżetu i ustalił nowe granice okręgów, co ilustruje tabela.

Numer okręgu

Granice okręgu wyborczego (powiaty)

Liczba
radnych
wybieranych (2014 r.)

 

Liczba
radnych
wybieranych wg.
norm
przedstawicielstwa

 

Liczba
radnych
wybieranych

(2018 r.)

 

I

Powiaty: miasto Szczecin, Policki

8

8,105

8

II

Powiaty: miasto Świnoujście, Gryficki, Łobeski, Goleniowski, Kamieński

5

4,804

5

III

Powiaty: Choszczeński, Drawski, Świdwiński, Wałecki, Kołobrzeski,

6

5,182

5

IV

Powiaty: Białogard, miasto Koszalin, Koszaliński, Sławieński, Szczecinecki, Białogardzki,

5

6,358

6

V

Powiaty: Stargardzki, Gryfiński,

 Pyrzycki, Myśliborski,

6

5,551

6

 

Opinie dotyczące projektowanych zmian granic (do 22.06. 2018 roku) przekazały sejmikowi jedynie powiaty stargardzki oraz gryfiński. Radni sejmiku podkreślali znaczenie zasady stałości podziału na okręgi wyborcze. Podjęto decyzję dotyczącą niezbędnych zmian tak aby w jak najmniejszym stopniu wpływać na dotychczasowy podział województwa na okręgi wyborcze.Jerzy Kotlęga www.jerzykotlega.pl

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
jerzy.kotlega
Czas publikacji:
środa, 25 lipca 2018 01:40

Polecane wpisy

Trackback