Jerzy Kotlęga blog - Zachodniopomorskie

Aktualności i komentarze dotyczące działalności Sejmku Zachodniopomorskiego i regionalnej polityki. Radny Sejmiku Jerzy Kotlęga.

Wpis

czwartek, 26 kwietnia 2018

WYWÓZ ŚMIECI (będzie) CORAZ DROŻSZY…

Samorządy mają prawo zlecać własnym spółkom wywóz śmieci bez przetargu w ramach zamówień z wolnej ręki. Znaczna część samorządów zawarła lub zawiera umowy z własnymi spółkami a jeżeli tych spółek nie posiada, to je tworzy lub wykupuje spółki z rąk prywatnych, byle tylko mieć własną. Widoczny jest ogólnopolski proces swoistej „nacjonalizacji” w dziwnym dla mieszkańców, samorządowym wydaniu. Oznacza to jednak, że najprawdopodobniej będzie drożej a może i gorzej. To jest stały „krajobraz” monopolizacji czegokolwiek nie tylko w Polsce. Niewiarygodne ale jednak prawdopodobne.

Gmina ma pełną kontrolę nad odpadami oraz jak jej się wydaje nad kontrolą kosztów. Obydwa argumenty w teorii są słuszne, gorzej jednak wygląda to w praktyce. Coraz częściej samorządowe firmy znaczące przychody uzyskują nie ze śmieci, lecz z odsprzedaży swoich  „towarów” a także działek podarowanych jej przez gminę. Firmy śmieci najczęściej wywożą, ponieważ nie posiadają własnej infrastruktury, żeby je zagospodarować. Zlecają to kolejnym podmiotom. Zatem kontrola nad całym śmieciowym „łańcuchem” może być iluzoryczna. Samorządowe firmy wywożą śmieci, pobierając opłaty wg swojej kalkulacji. Ich poziom często jest wyższy od potencjalnej konkurencji. Po całkowitym wprowadzeniu gminnego monopolu można oczekiwać wzrostu cen. Argument kosztowy oznacza w istocie przerzucenie wyższych kosztów na mieszkańców.

Dlaczego samorządy chcą sprawić mieszkańcom tę przykrą niespodziankę? Dominuje przekonanie, że w spółkach komunalnych można stworzyć sporo miejsc pracy ale i posad…

Jak długo samorządy będą „tolerowały” tzw. swoje spółki? Nie można wykluczyć drugiej już we współczesnej demokracji prywatyzacji. Jednak perspektywa zachowawcza jest bardzo nęcąca – firmy pozbawione konkurencji, w zasadzie samodzielnie zarządzające potężnym rynkiem będą kontynuowały swoją „misję”. Zastrzyk finansowy dla samorządów może okazać się przesądzający a zatem decydujący. Cała operacja odbędzie się kosztem podwyżki opłat oraz w perspektywie czasu być może pogorszenia standardu usług. Większość konkurencji w tym czasie wypadnie ze śmieciowego tortu. Sprawa ta wzięła się ze zmian w przepisach, które stopniowo wprowadzano przez ostatnie lata.

„Śmieciowy” biznes w Polsce zmieni się radykalnie. Wypadną jednostki poza samorządowe, które nie wyżywią się z wywozu śmieci jedynie z tzw. nieruchomości niezamieszkanych, czyli biur oraz obiektów użyteczności publicznej. Oczywiście są wśród nich firmy które zbudowały solidny i nowoczesny biznes ale i takie które są nastawione na szybki nieprzepisowy zysk.

Na rynku pozostaną więc najprawdopodobniej samorządowi monopoliści oraz międzynarodowe silne podmioty. Tak czy siak zapłacą za to obywatele. Czeka nas rewolucja, na którą mało kto zwraca dzisiaj uwagę.Jerzy Kotlęga www.jerzykotlega.pl

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
jerzy.kotlega
Czas publikacji:
czwartek, 26 kwietnia 2018 12:31

Polecane wpisy

Trackback